I. INFORMACJE O POMPIE CIEPŁA
Pompa ciepła to urządzenie o najwyższej potwierdzonej efektywności energetycznej. Najwyższym kosztem gospodarstwa domowego jest ogrzewanie pomieszczeń do temperatur komfortowych, jak również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Budynki są coraz lepiej ocieplone, a więc mają mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Należy jednak mieć świadomość, że im chłodniejszy budynek (gorzej docieplony) tym koszty ogrzewania jego będą wyższe. Im więcej osób korzysta z wody użytkowej, tym koszt jej przygotowania jest wyższy. Pompa ciepła jest tylko przekaźnikiem, który przekształca energię ze środowiska na energię cieplną, ona jej nie produkuje. Energia zużywana jest prze ludzi i budynek.
Pompa ciepła powietrze-woda do produkcji ciepłej wody użytkowej zużywa tylko 1/3 energii elektrycznej w porównianiu z bojlerem elektrycznym. Przygotowuje ciepłą wodę użytkową przez cały rok pobierając powietrze z wewnątrz budynku lub sezonowo (kwiecień-wrzesień) z zewnątrz budynku. Pompa ciepła nie powoduje niskiej emisji spalin (smogu).
II. URZĄDZENIA MONTOWANE W RAMACH PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA
Pompa ciepła do CWU
o mocy 2,07 kW oraz zintegrowanym zasobnikiem na cwu o pojemności 300L, producent Giona Holding SAS, model FUTURA 300W (WWX/ISSWP)
Szczegółowe dane techniczne, wymiary oraz wytyczne projektowe (warunki do montażu) przedstawiono w plikach poniżej.
Wykonawca montuje WYŁĄCZNIE pompy ciepła o przedstawionej poniżej specyfikacji, o mocy 2,07 kW oraz zintegrowanym zasobnikiem na cwu o pojemności 300L.
Pompa ciepła CWU – wymiary, wytyczne
Jest to urządzenie o o dużej pojemności wodnej, przeznaczone do montażu w kotłowni, pralni, garażu, czy strychu. Komfortowo przygotowuje ciepłą wodę wykorzystując do tego energię odnawialną. Klasa energetyczna A+ z najwyższym w swojej klasie współczynnikiem energetycznym potwierdz niskie koszty jej eksploatacji, a konstrukcja i podzespoły długą, bezawaryjną pracę. Zbiornik stalowy pokryty emalią ceramiczną wypalaną w 850°C wyposażony w otwór rewizyjny. Anoda tytanowa i złącza hydrauliczne umieszczone z tyłu to dodatkowe atuty ułatwiające montaż i konserwacje. Wyposażona w dodatkową wężownicę biwalentną do podłączenia kolektorów słonecznych lub kotła. Izolacja z grubościennej pianki poliuretanowej, powłoka zewnętrzna z tworzywa sztucznego (PCV). Sprężarka rotacyjna, grzałka szczytowa. Przyjazny dla środowiska czynnik chłodniczy R134A. Urządzenie hermetycznie zamknięte.
Pompa ciepła do CO / CO i CWU
Pompa ciepła do c.o. oraz c.o. i c.w.u. typu SPLIT, producent
TEMPLARI S.R.L.
– model KITA-SPAEH1-M+ (KITA M PLUS) – dla pomp o mocy 7kWh lub 12kW –
– model KITA L33” – dla pomp o mocy o mocy 18kW
Szczegółowe dane techniczne, wymiary oraz wytyczne projektowe (warunki do montażu) przedstawiono w plikach poniżej.
Wykonawca montuje WYŁĄCZNIE pompy ciepła typu SPLIT, o przedstawionej poniżej specyfikacji, o mocy 7kW, 12kW (te wymagania spełnia pompa KITA M PLUS) lub 18kW (te wymagania spełnia pompa KITA L33).
Dobór właściwej mocy (typu) pompy leży po stronie Wykonawcy i następuje na etapie wykonania oceny technicznej.
Pompa ciepła CO oraz CO_CWU – dane techniczne
Pompa ciepła CO&CO_CWU – wymiary, wytyczne
To urządzenia inwerterowe, czyli z modulowaną mocą, które mogą grzać i przygotowywać ciepłą wodę użytkową, wykorzystując do tego energię odnawialną. Najnowocześniejsze technologie i strategie kontroli powodują, że stały się one bezkonkurencyjne na polskim rynku. To najwyższa efektywność energetyczna. Wyprodukowane zgodnie z wysokimi, europejskimi normami i standardami dla strefy klimatycznej zimnej.
Pompy ciepła serii KITA zostały zaprojektowane do naszych warunków klimatycznych. Należy jednak pamiętać o tym, że współpracują one z wewnętrzną/domową instalacją grzewczą która niestety nie zawsze jest nisko, czy średniotemperaturowa. Im niższa temperatura zasilania instalacji grzewczej tym lepiej. Wtedy proponowane pompy ciepła będą mogły pracować samodzielnie przez cały sezon grzewczy. Jeśli domowa instalacja grzewcza jest wysokotemperaturowa pompy ciepła będą pracowały w tzw. trybie mono-energetycznym (z grzałką szczytową) lub biwalentnym (wspomagane przez kocioł).
To urządzenia dla budynków, zarówno nowych jak i modernizowanych. Modulowana moc grzania w zakresie 30-100%. Możliwość pracy z tradycyjnymi grzejnikami (do 55 °C) nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych powoduje, że urządzenia serii KITA idealnie nadają się do budynków modernizowanych . Parownik przygotowany specjalnie dla strefy klimatycznej zimnej.
Wyposażone w sprężarki Scroll Inverter EVI z wtryskiem pary przegrzanej (Smart Injection), pracują na potrzeby ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej. Maksymalna temperatura zasilania 60°C. Wentylator EC. Zabudowana pompa obiegowa bufora. Dla przygotowania c.w.u. zestaw G-ACS (zawór przełączający, przekaźnik i czujnik).
Najwyższa efektywność SCOP i klasa energetyczna potwierdzona przez Instytut WPZ (Szwajcaria) zgodnie z PN-EN14511 i EHPA.
Zbiorniki buforowe produkcji Stalmet model Elephant W0 300 i W1 300
Charakter pracy pompy ciepła (niskotemperaturowe źródło ciepła) powoduje, że niezbędnym elementem instalacji pompy ciepła c.o. / c.o.+c.w.u. montowanej przez Wykonawcę jest zbiornik buforowy na wodę grzewczą, o pojemności 300 litrów. Zakumulowana w nim woda grzewcza, nagrzana przez pompę ciepła, będzie tłoczona przez pompy obiegowe do istniejącej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe itp.).
Wykonawca będzie montować zbiornik buforowy model Elephant W0 w przypadku zamkniętego układu grzewczego c.o. u klienta, natomiast model Elephant W1 w przypadku otwartego układu grzewczego c.o.
Zbiorniki posiadają zdejmowalną izolację cieplną z bezfreonowej pianki poliuretanowej, co ułatwia transport zbiornika w przypadku wąskich drzwi (średnica zbiornika po zdjęciu izolacji wynosi tylko 55cm).
Wykonawca zamontuje zbiornik buforowy o pojemności 300 litrów w przypadku pomp ciepła c.o. o mocy 7kW, 12kW oraz 18kW oraz pomp ciepła c.o.+c.w.u. o mocy 7kW oraz 12kW.
Podstawowe wymiary zbiornika – wysokość 146 cm, średnica 75cm (55cm po zdjęciu izolacji), waga (pustego zbiornika) 87,5 kg.
Zasobnik buforowy PC – dane techniczne
Zbiorniki c.w.u. produkcji Stalmet model Lion JZSWMAX 300
W przypadku, gdy pompa ciepła ma za zadanie także przygotowanie ciepłej wody użytkowej (pompy c.o.+c.w.u.) konieczny jest także zbiornik na c.w.u., o pojemności 300 litrów, który będzie ogrzewany poprzez znajdującą się w nim wężownicę.
Zbiorniki posiadają trwale przytwierdzoną izolację cieplną z bezfreonowej pianki poliuretanowej.
Wykonawca przewiduje tego typu zbiorniki dla pomp ciepła c.o.+c.w.u. o mocy 7kW oraz 12kW.
Zbiorniki będą posiadać także drugą wężownicę, umożliwiającą podpięcie alternatywnego źródła ciepła (kocioł, kolektory słoneczne – jeżeli klient posiada takie alternatywne źródło ciepła, Wykonawca podłączy je do wężownicy zbiornika).
Podstawowe wymiary zbiornika – wysokość 175 cm, średnica 60 cm, waga (pustego zbiornika) 176kg.
UWAGA! Zbiorniki c.w.u montowane przez Wykonawcę będą posiadać zabezpieczenie antykorozyjne w postaci anody tytanowej, nie wymagającej okresowej wymiany, wkręcanej od góry zbiorników.
Z tego powodu minimalna wysokość pomieszczeń lokalizacji zbiorników musi być o ok. 25cm większa od wysokości zbiornika (ok. 200cm).
Zbiornik c.w.u. do PC CO_CWU – dane techniczne
Zbiorniki typu KOMBI produkcji Stalmet model tiger W2 500
W przypadku pompy ciepła co.+c.w.u. o mocy 18kW Wykonawca przewiduje montaż zbiornika typu KOMBI, o pojemności 500 litrów, będącego kombinacją zbiornika buforowego na wodę grzewczą (c.o.) z wężownicą o dużej pojemności, umożliwiającą przygotowanie c.w.u na zasadzie przepływu przez nią higienicznie czystej wody.
Zbiorniki posiadają zdejmowalną izolację cieplną z bezfreonowej pianki poliuretanowej, co ułatwia transport zbiornika w przypadku wąskich drzwi (średnica zbiornika po zdjęciu izolacji wynosi tylko 65cm).
Zbiorniki posiadają także dodatkową wężownicę, umożliwiają także podłączenie alternatywnego źródła ciepła (kocioł, kolektory słoneczne – jeżeli klient posiada takie alternatywne źródło ciepła, Wykonawca podłączy je do wężownicy zbiornika).
Podstawowe wymiary zbiornika – wysokość 175 cm, średnica 85cm (65cm po zdjęciu izolacji), waga (pustego zbiornika) 160 kg
Zbiornik KOMBI do PC CO_CWU 18kW – dane techniczne
III. INFORMACJE O PRODUCENCIE (dystrybutorze na rynek Polski)
Celem marki FERVOR Home Comfort jest zaproponowanie Państwu urządzeń o najwyższej efektywności energetycznej – europejskich produktów, które spełnią Wasze oczekiwania. Właścicielem FERVOR-HC jest polska firma INVERTER Sp. z o.o.
Produkty, które skupiamy pod marką FERVOR Home Comfort to urządzenia nowej generacji. Zostały specjalnie zaprojektowane w celu jak najlepszego i bardzo efektywnego wykorzystania energii słonecznej skumulowanej w ziemi, powietrzu i wodzie, tak aby dać Państwu komfort użytkowania i czyste powietrze w Waszym środowisku. Bazujemy na wieloletnich doświadczeniach, do których zaprzęgliśmy nowe technologie, dostosowując je do polskich warunków klimatycznych. Proponujemy Państwu inteligentne i efektywne urządzenia produkowane przez naszych hiszpańskich, włoskich i francuskich Partnerów, firmy ECOFOREST, GIONA HOLDING SAS (producent pomp ciepła CO oraz CO+CWU), TEMPLARI S.R.L. (producent pomp ciepła CWU) i PROCOPI. To europejskie produkty o najwyższej efektywności energetycznej,a ich bardzo wysokie współczynniki efektywności energetycznej zostały potwierdzone przez prestiżowe instytuty badawcze takie jak AIT (Austria), WPZ (Szwajcaria) zgodne z wytycznymi EHPA i HP Keymark.
P.P.H. STALMET działa na rynku od 1987 roku produkując ogrzewacze wody. Zapewnia klientom rozwiązania sprawdzone pod kątem technologicznym jak i jakościowym oraz pełne wsparcie techniczne, serwisowe i doradcze na każdym etapie inwestycji. Park maszyn firmy pozwala na tworzenie produktów solidnych, oszczędnych i ekonomicznych. Daje możliwość dopasowania produkcji do małych serii wedle wytycznych klienta. Wszystkie produkty posiadają certyfikaty zgodne z wymogami UE.
IV. Zakres głównych prac
Pompy Ciepła CO + CWU
- dostawa fabrycznie nowych i nieużywanych elementów składowych instalacji pompy ciepła przeznaczonej do pracy na cele centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- posadowienie pompy ciepła na przygotowanym fundamencie przy budynku,
- montaż pompy ciepła na zewnątrz budynku, posadowienie w miejscu zapewniającym niezakłócony przepływ powietrza oraz możliwość odpływu kondensatu
- połączenie pompy ciepła z istniejącym źródłem ciepła w sposób umożliwiający prawidłową współpracę tych urządzeń
- montaż sterownika wewnątrz budynku,
- montaż zasobnika buforowego, wraz z grzałką elektryczną- o mocy dobranej dla mocy pompy ciepła
- montaż zasobnika CWU, wraz z grzałką elektryczną- o mocy dobranej dla mocy pompy ciepła
- wykonanie połączeń hydraulicznych wraz z armaturą zabezpieczającą oraz izolacją termiczną,
- montaż elektronicznych pomp obiegowych,
- wykonanie tras kablowych i zabezpieczeń elektrycznych do podłączenia pompy ciepła, pompy obiegowej, grzałki elektrycznej,
- włączenie instalacji pompy ciepła do istniejącej instalacji grzewczej,
- napełnienie instalacji wodą,
- przeprowadzenie testów kontrolnych,
- Uruchomienie instalacji.
- wykończenie do stanu pierwotnego przejść instalacji i miejsc gdzie prowadzono prace
CWU
- dostawa fabrycznie nowych i nieużywanych elementów składowych instalacji pompy ciepła przeznaczonej do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- wykonanie połączeń hydraulicznych wraz z armaturą zabezpieczającą, pompą obiegową górnej i dolnej wężownicy oraz izolacją termiczną,
- wykonanie prac pomocniczych budowlanych (przebicia otwory montażowe, przejścia wykończenie do stanu pierwotnego przejść instalacji i miejsc gdzie prowadzono prace instalacyjne przez przegrody budowlane),
- integracja instalacji pompy ciepła do c.w.u. z istniejącym źródłem przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób umożliwiający prawidłową współpracę tych urządzeń
- włączenie instalacji pompy ciepła do istniejącej instalacji grzewczej/cwu,
- wykonanie odprowadzenia skroplin z pompy ciepła
- wykonanie układu automatyki i sterowania,
- napełnienie i odpowietrzenie układu,
- podłączenie elektryczne z odpowiednimi zabezpieczeniami wymaganymi przez producenta pomp ciepła,
- wykonanie testów i uruchomienia instalacji,
- pozostałe czynności wynikające obowiązujących przepisów i norm.
CENTRALNY REJESTR OPERATORÓW CRO
W związku z montażem Pomy Ciepła w Ramach projektu Czysta Energia Blisko Krakowa przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zarejestrować swoje urządzenie w Centralnym Rejestrze Operatorów.
Rejestracja polega na założeniu pompie ciepła, tzw. Karty urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO). Kartę zakłada użytkownik jako „Operator” u którego zamontowana jest Pompa Ciepła. Instrukcja Użytkownika CRO znajduje się w załączniku do niniejszej wiadomości.
Krok 1.
By założyć Kartę urządzenia należy w pierwszej kolejności utworzyć konto operatora – link do rejestracji konta operatora znajduje się poniżej (instrukcja użytkownika CRO str 3-6)
https://dbcro.ichp.pl/register/#/register
Krok 2.
Po utworzeniu konta należy zalogować się na konto https://dbcro.ichp.pl/ (instrukcja użytkownika CRO str 9-10)
Krok 3.
Należy w utworzonym koncie Operatora dodać Kartę urządzenia podając jego dane. (instrukcja użytkownika CRO str 18-22)
Zakładanie karty àMenu àLista urządzeńàNowa KartaàUrządzenie
Dane urządzenia:
- Rodzaj substancji kontrolowanej lub FGC wybiera się z listy. Należy wybrać 3-Pompa ciepła
- Zainstalowany system wykrywania wycieków wybór z listy. Należy wybrać NIE
- Ilość substancji kontrolowanej lub fluorowanego gazu cieplarnianego – podaje się z dokładnością do 1 miejsca po przecinku. (oddzielamy kropką). Ilość czynnika znajduje się na tabliczce znamionowej urządzenia (jednostce zewnętrznej).
- Kategoria urządzenia. Należy wybrać z listy 3-Pompa ciepła
- Należy wybrać z listy A-urządzenie do użytku domowego
- Nazwa urządzenia. Pompa ciepła Kita
- W zależności od zamontowanego modelu: M Plus / L33
- Numer seryjny. Numer seryjny urządzenia znajduje się na dole tabliczki znamionowej (jednostce zewnętrznej) i zaczyna się od liter S/N.
- Data produkcji. Data produkcji znajduje się na tabliczce znamionowej urządzenia (jednostce zewnętrznej). W przypadku gdy na tabliczce znamionowej podany jest miesiąc i rok należy wprowadzić datę pierwszego dnia miesiąca podanego na tabliczce.